Co potřebuji?

O čem si budeme povídat?

Povaha a myšlenkové pochody programátora, programové prostředí užívané v přednášce.

Obecně

V podstatě nepotřebujete pro tento kurz nic jiného než počítač připojený na Internet — což předpokládám máte, když vlastně čtete tento text. Další užitečnou věcí je mít mysl naladěnu na programování. To, co tím míním, je přirozená zvědavost týkající se fungování věcí, spojená s logickým způsobem myšlení. Splnění těchto požadavků je základem pro to, abyste se stali úspěšným programátorem.

Faktor zvědavosti vstupuje do hry, když hledáte odpovědi na problémy. Způsobuje, že jste ochotni začít se prohrabávat dokumenty (jejichž obsah je někdy poněkud záhadný) s cílem dopátrat se myšlenek a informací, které potřebujete pro vyřešení úkolu.

Logické myšlení vstupuje do hry především proto, že počítače jsou ze své podstaty hloupé. Neumí dělat nic s výjimkou sčítání čísel a přesunování bajtů[1] z jednoho místa na druhé. Naštěstí pár talentovaných programátorů napsalo řadu programů, které zmíněnou hloupost ukrývají. Ale jako programátoři se můžete snadno dostat do nové situace, kdy se budete muset potýkat se stupiditou počítače v nejsyrovější podobě. V tom okamžiku za něj budete muset začít myslet. Budete muset přesně určit co a kdy se musí udělat s vašimi daty.

Tolik k filosofickému pohledu na věc. Nicméně, chcete-li si z tohoto kurzu odnést co nejvíce, snažte se sledovat jeho obsah. Buď si příklady ručně opisujte, nebo si je kopírujte z webové stránky přes schránku (clipboard) do vašeho textového editoru. Pak můžete programy spouštět a pozorovat jejich chování. Za tím účelem si do vašeho systému budete muset nainstalovat Python. (Pro zkoušení příkladů psaných v jazycích VBScript a JScript budete potřebovat prohlížeč, který je umí interpretovat. JavaScript lze spouštět téměř v každém moderním prohlížeči.)

Python

V době psaní tohoto textu byl k dispozici Python ve verzi 2.3. Jeho instalační balík je docela velký (jeho binární podoba pro Windows má kolem 9 MB), ale obsahuje veškerou dokumentaci a množství nástrojů. O některých z nich se v této učebnici později něco dozvíme.

Pokud pracujete se sytémem Linux/Unix, můžete si stáhnout zdrojové texty a celý Python si přeložit — obraťte se případně na svého správce systému. V současnosti však existují i zkompilované (a předinstalované) podoby Pythonu pro většinu distribucí systému Linux (v podobě balíčků pro Red Hat, Mandrake, Suse a Debian). Možná dokonce zjistíte, že mnohé z nástrojů pro správu systému, které v Linuxu používáte, jsou napsány právě v Pythonu.

Hlavní místo pro stahování instalace Pythonu naleznete na adrese http://www.python.org/download/.

VBScript a JavaScript

Jak již jsem se zmínil, většina prohlížečů může bez problémů spouštět kód psaný v JavaScript. Naproti tomu VBScript bude fungovat pouze v Internet Exploreru firmy Microsoft. K tomu, abyste si tyto jazyky mohli vyzkoušet, nepotřebujete nic instalovat. Buď je máte k dispozici oba (na počítačích s Windows) nebo ne (na počítačích s Linuxem máte pouze JavaScript). Jediné, na co byste si měli dát trochu pozor, je to, že někteří paranoidní správci systému občas v konfiguraci prohlížeče z bezpečnostních důvodů vypínají podporu skriptování. Ale v současnosti je to již málo pravděpodobné, protože JavaScript dnes používá velmi mnoho webových míst.

A to je vše. Připravte si mozek, smysl pro humor a začneme programovat...

Zapamatujte si

Pokud vás napadne, co by se dalo na překladu této kapitoly vylepšit, zašlete e-mail odklepnutím Tím budou do dopisu automaticky vloženy informace o tomto HTML dokumentu.

$Id: cztutneeds.html,v 1.7 2004/08/31 11:55:14 prikryl Exp $